top of page

משחק מילים


איך עובר לכם החופש? מהר? לאט? נהנים? סובלים?

אצלי יש ימים שנראים לי כאילו הם לא ייגמרו לעולם, ויש ימים שבקושי הרגשתי שהתחילו וכבר הם עוברים. מצב הרוח שלי תלוי כמעט תמיד במצב הבריזה, ככה שבימים שאפשר לצאת החוצה וליהנות מרוח קלילה (אנחנו בירושלים, להזכירכם!) אני ממש בעננים, אבל בימים מהבילים שבקושי אפשר לנשום בהם אני יכולה להתעצבן מכל שטות, והדבר האחרון שיש לי סבלנות אליו זה להעסיק את הילדים. לשמחתי בקיץ הזה גיליתי שהם כבר יכולים להסתדר מצוין גם בעצמם ואני משתדלת לשחרר. בינתיים הם הספיקו לאסוף ארגזים וליצור מהם מטבח-משחק, לבנות בית בובות מקפלה ופליימוביל, להכין לעצמם ארוחת בוקר, להקים אוהל בחדר, להכין משחק לוח ענקי, להתחפש ולהציג הצגות בלי סוף וגם לבלגן לא מעט. הספק נאה לקטנטנים, לא?

האמת, שהיצירתיות הזו מדבקת, וכשהם מציעים רעיון שבדרך כלל נשמע לי הזוי, אני דווקא מנסה לזרום איתם ולחשוב יחד איך לממש אותו. השבוע עלה בקבוצת הפייסבוק של טרונצ'ו דיון מרתק על רעיונות של ילדים לפעילויות ועלו שם סיפורים ורגעים מתוקים כל כך! אולי בעקבות כל הרעיונות הספוטניים האלה חזרתי אחורה בזמן למשהו מלפני שנים רבות שזכה ליישום מחודש, ועליו אספר לכם הפעם בבלוג במסגרת פעילות הקיץ "חופש גדול כסף קטן" שבו אני מציעה רעיונות לפעילויות בעלות של עד 30 ש"ח.

קודם כל, הרעיון הזה הוא לא שלי, אלא של מי שהיה רכז הנוער לפני כמה שנים טובות במושב שגדלתי בו. זה התחיל די בספונטניות כשישבנו כמה חבר'ה אצלו בסלון, ואחר כך זה המשיך למשחק כיפי וממוסד יותר ששיחקנו בכל מפגש. על מה אני מדברת? הרעיון הוא פשוט - בוחרים מילה לא מוכרת מהמילון שבכל פעם מישהו אחר צריך לנחש את הפירוש שלה. אחד המשתתפים יוצא החוצה ובינתיים מוצאים מילה ומגלים לכולם את הפירוש שלה. כשהמשתתף שיצא יחזור, כל האחרים יגידו פירוש למילה, אבל רק אחד מהפירושים הוא הנכון, ועל המשתתף לגלות מי דובר אמת.

כששיחקנו אז בתור נערים במושב, הייתה מישהי שהמציאה בכל פעם פירושים יצירתיים וקורעים שהפילו את כולנו מצחוק, ובאיזשהו שלב כבר לא היינו משחקים בשביל המטרה המקורית של המשחק, אלא רק כדי לשמוע אותה מקשקשת בשכל (את קוראת פה גברת, נכון?). בכל מקרה, לפני כמה חודשים נזכרתי במשחק הזה והתחלנו לשחק בו בבית בכל מיני הזדמנויות. היה ממש מגניב לגלות שהמשחק מתאים גם לילדים צעירים יותר, ומאז אנחנו משחקים בו לא מעט. כל מה שצריך לעשות זה לפתוח מילון, לבחור איזו מילה מוזרה כמו "זיהמום" או "מקרדה", להחליט מי יגיד את הפירוש הנכון ומי יקבל הזדמנות יצירתית להמציא שטויות.

אבל רגע, אל תדאגו! אני לא משאירה לכם את כל העבודה. הכנתי פרינטבל מתוק עם כרטיסי מילים שתוכלו להשתמש בהם במשחק. את הקובץ תוכלו להוריד ממש כאן.

מתכון לקוקילידה עם אופציה לטבעונים

בטח כבר הבנתם שהמשחק מתאים לכל הגילאים ואפשר לשחק בו בכל כך הרבה הזדמנויות: נסיעות, טיולים, מפגשים משפחתיים, מסיבות ואפילו סתם ככה בלי שום סיבה (תכלס הכי כיף, לא?). אני ממליצה לכם להדפיס את הקובץ ולהכין את הכרטיסים גם אם אתם לא מתכוונים לשחק מיד. תמיד טוב שיש משהו חדש שאפשר לשלוף בשעת הצורך ולהפתיע את כולם. ואם אנחנו כבר מדברים על נסיעות, אני ממליצה לכם לקרוא שני פוסטים נהדרים בנושא: אחד של שירה מ-PrettySimpleLie על העברת הזמן עם ילדים בנסיעות ארוכות, ואחד של מיכל מרואה עולם על תעסוקה לילדים בטיולים. בין ההמלצות של שירה ומיכל היקרות תמצאו גם המלצה על טרונצ'ו, איזה כיף!

תודו שלא ידעתם מה זה "כרכשת", ותודו שבכלל לא ידעתם שקיימת מילה כזאת...

אני מבטיחה לכם שאתם הולכים ליהנות מהמשחק הזה!

אני שוב מזמינה אתכם להירשם לבלוג, לקבל עדכונים על כל ההפתעות של פרויקט הקיץ, הטבות בלעדיות למנויים, המלצות על פוסטים מעולים של בלוגריות נוספות ובעיקר כיף וחיוכים...

חגיגה של קיץ בטרונצ'ו!

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page