top of page

הורים בחופש #3: תכנון זה שם המשחק


את מאיה גבע עוד לא יצא לי לפגוש בעולם האמיתי (גם זה בטח יקרה מתישהו!) אבל בעולם הסמי-אמיתי שבפייסבוק ובאינסטגרם אני רואה אותה לא מעט, ונהנית מכל שנייה. עמוד הפייסבוק הצבעוני והנהדר שלה נקרא יצירתית, ובאמת שאני לא יכולה לחשוב על שם מתאים מזה למה שהולך שם. היא מציעה שפע של רעיונות לפעילויות יצירתיות עם הילדים, וכל פעם אני מתפעלת מחדש מהמקוריות והיכולת הבלתי נדלית שלה לחדש ולגוון.

צילום: ענת גבע שרון

אני ממש שמחה לארח את מאיה לראיון כאן בבלוג במסגרת הפרויקט "הורים בחופש" שבו אני אוספת רשמים, רעיונות, טיפים ועצות מהורים (בעיקר אמהות...) לגבי התקופה הכל כך מושמצת מחד ומקסימה מאידך שנקראת החופש הגדול. אני מקווה שהדברים שנאספים כאן ישמשו אותי ואתכם בחופשים הבאים אבל גם במשך השנה כולה, כי לפעמים דווקא ברגעי קיצון (ובהחלט אפשר לומר על החופש הגדול שהוא כזה) אנחנו לומדים לקחים שנכונים לחיים בכלל.

כשהתחלתי לדבר עם מאיה, הבנתי שהיא טיפוס מתוכנן ומחושב - בדיוק ההיפך ממני. אם קראתם פוסט או שניים בבלוג אתם כבר בטח יודעים שאצלי הכל קורה ברגע האחרון. זה לא תמיד נעים, אבל כבר השלמתי עם היותי כזאת ואני משתדלת לקבל את תכונת הדחיינות באהבה. ויחד עם זאת, כשאני פוגשת באנשים שיודעים להתכונן לפרויקטים מראש ולחשב את הדברים ככה שהכל יתקתק ויצליח, אני מרגישה כאילו עומד מולי חד-קרן קסום. נשגב מבינתי איך עושים את זה, אבל זה בהחלט מרתק אותי. מפה לשם, דיברתי עם מאיה על תכנון נכון של הקיץ, על חלוקת עבודה בין בני הזוג, על איך לשמור על הכוחות וגם על האתגרים שהתקופה הזו מזמנת (כן, גם לאנשים מתוכננים זה לא קל). יאללה, אתם מוזמנים לקרוא!

צילום: מאיה גבע

ספרי על החופש הגדול אצלכם בבית.

הילדים יצאו לחופש בסוף יולי, ולי יש משפחתון שהסתיים אחרי השבוע הראשון של אוגוסט. באותו שבוע הם היו אצל חברים, אצל סבתא, עם בייביסיטר או עם בן הזוג. הם מאוד אוהבים לעזור ולטפל בתינוקות אז בחלק מהזמן הם גם היו איתי. בן הזוג עובד בהייטק, ובשבועיים האחרונים של אוגוסט יש הדממה אצלו בעבודה, מה שמאוד מקל עלינו כמשפחה. בחופש יש לנו קצת מכל דבר: יום בפארק מים, יום במוזיאון הילדים, יום כיף עם אח שלי, יום עם חברים של הילדים במשחקייה, יש לנו ארבעה ימים של נופש ויש גם ימים ריקים למנוחה ואגירת כוחות וגם להתארגנות לתחילת שנת הלימודים. עם כל הקשיים, ושלא ישתמע שאין, הכי כיף לי פשוט לדעת שאני איתם. במציאות של רובינו הילדים נמצאים רוב השנה במסגרות יותר מאשר בבית, אז למרות שהמסגרות שלהם מקסימות, יש לי כאן הזדמנות להיות זו שדואגת להם ונמצאת איתם לזמן ממושך, להאכיל, ללמוד ולחוות איתם חוויות חדשות. כשכיף ושכיף פחות, כשקל או כשקשה. מבחינתי זה חלק מהתפקיד שלי כאמא ואני שמחה שיש לי את האפשרות הזו.

צילום: מאיה גבע

איך התכוננת לחופש הגדול?

את הרוב תכננתי כבר מראש. עוד לפני החופש קבעתי עם חברים, בדקתי אטרקציות מתאימות והכנתי פעילויות שונות. התכנון נותן לי שקט, והידיעה מה יהיה בכל יום מאפשרת לי וגם לילדים להיערך בהתאם. הכנתי לו"ז משפחתי של איפה נהיה ומה נעשה. יש גם תפריט ארוחות לחופש, כולל זמנים של ארוחות בחוץ, עם רשימת קניות מותאמת. הדבר הכי חשוב הוא לפנות לזה זמן, ופשוט לתכנן. הטיפ הכי מוצלח שאני יכולה לתת הוא לתכנן, ועדיף לא יום לפני. עדיף כמה שבועות, גם כי לפעמים יש מבצעים שנגמרים וחבל לפספס אותם, וגם כי ככה אתם יודעים שאתם ערוכים ואין הפתעות.

מהי חלוקת העבודה בינך לבין בן הזוג בזמן שאתם יחד עם הילדים?

אין חלוקה מסודרת ממש אבל יש קווים כלליים. לרוב בעלי יוצא מהמיטה לפניי ונותן לי עוד כמה דקות (ארוכות) של התאוששות מהשינה. אם אנחנו יוצאים ליום בחוץ אז אחד מאיתנו יארגן את כל האוכל שצריך לקחת והשני את כל השאר (בגדי החלפה, קרם הגנה ושאר ירקות). על פעילויות יצירה בבית אני אחראית. בן הזוג פחות מתחבר לחלק הזה למרות שהוא מאוד מתפעל מהתוצרים של הבנים. לרוב אני אחראית על הבישולים אבל גם בן הזוג מפתיע לא מעט במטבח, ולפעמים אני אפילו לומדת ממנו. בדרכים אני אחראית על פעילויות ומשחקים בזמן הנסיעה והוא אחראי על הנהיגה. אנחנו משתדלים מאוד (ולא תמיד מצליחים כמובן) לשמור על תקשורת מספיק טובה ולעדכן אחד את השנייה כשנגמר לנו הכוח ואנחנו צריכים הפסקה.

צילום: מאיה גבע

מהם האתגרים שהחופש מציב בפניכם?

יש הרבה. כמו ברוב הבתים, אנחנו צריכים להתמודד עם גבולות יותר לעומת שאר השנה. למשל, הצורך של הילדים בצפייה בטלוויזיה, אל מול הצורך שלנו לווסת את זמן המסכים, ומצד שני הצורך שלנו בקצת זמן של רגיעה. אתגר נוסף הוא בנושא הפינוקים - כל מיני מעדנים, ארטיקים, גלידות וכו'. אנחנו מאוד רוצים לתת להם ולפנק אותם, אבל גם בחופש חשוב לשמור על הבריאות. ואתגר גדול נוסף הוא הצורך להעסיק אותם, לפחות ברוב הזמן. יש זמנים שהם מוצאים לעצמם משחק ומצליחים לשחק בו יחד, אפילו בלי לריב. אבל הזמנים האלה לא רבים, והמזל הוא שאני אוהבת להפעיל אותם אז האתגר נעשה קצת יותר קל.

איזו פעילות מוצלחת במיוחד יצא לכם לעשות בחופש?

יש לי המלצה חמה על "שביל התפוזים". היינו במקום באחת השבתות, הגענו בעשר וקצת ועזבנו בדקה לשש, פשוט כי הפארק נסגר. המקום מקסים ממש והבנים שלי בגיל שמתאים לרוב המתקנים. אפילו הבן הקטן שלי שקצת חשש מחלק מהמתקנים התמודד איתם בגבורה ונהנה מאוד.

צילום: מאיה גבע

איך את מצליחה לשמור על הכוחות ולא מתעייפת מדי מהאינטנסיביות של החודשיים האלה?

אני משתדלת להשאיר לעצמי קצת זמן שהוא רק בשבילי: פגישות עם חברות, דייטים עם הבעל, עיסוק ביצירה ופיתוח העמוד והקבוצה שלי. כל אלה מטעינים אותי בכוחות מחודשים. ויש גם ימים שאני פשוט נרדמת מול הטלוויזיה בשעה מוקדמת יחסית בלי להספיק כמעט כלום. אבל בימים כאלה כשאני מתבאסת מחוסר ההספק אני מנסה להזכיר לעצמי שתמיד יש את מחר, ושגם אם לא הספקתי את מה שתכננתי, עדיין עשיתי המון דברים אחרים. לפעמים אני משכנעת את עצמי ולפעמים לא...

ולסיום, את נהנית מהתקופה הזו או בעיקר מחכה שהיא תיגמר?

אני נהנית. יש רגעים שמאוד, יש רגעים שקצת פחות, אבל בשום אופן לא הייתי מוותרת עליה. התפקיד הכי חשוב עבורי הוא להיות אמא, ואם אני יכולה בסיום שנה כל כך עמוסה לתת לי ולהם זמן שהוא רק שלנו, מבחינתי אין לזה תחליף.

צילום: מאיה גבע

תודה למאיה היקרה על ההצצה המעניינת לחופש שלה עם המשפחה! בקרו את מאיה בעמוד הפייסבוק של יצירתית, בקבוצה ובאינסטגרם שלה. אם עוד לא קראתם את הראיון עם יעל ועם עטרה אז כדאי לכם ממש, ורגע לפני שאומרים ביי ביי לחופש הגדול ומתחילים להתכונן לחגים, יעלה כאן פוסט נוסף בסדרה. יש למה לחכות!

קיץ של השראה בטרונצ'ו!

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page