top of page

איך להתכונן לחופש הגדול


נכון שכולנו מפחדים מהחופש הגדול, אבל עם קצת הכנות מראש אפשר לרכך את הטירוף הזה. בעזרת מספר רעיונות קלים ושימושיים שיעשו לכם ולילדים סדר בבלגן, החופש יהיה הרבה יותר נעים, ומי יודע, אולי אפילו תצליחו ליהנות ממנו..? מוכנים? בואו נתחיל!

מה שקשה במיוחד בחופש הוא שבירת השגרה. עד עכשיו הילדים וגם אנחנו התרגלנו לשגרה מאוד ברורה, ופתאום הכול משתנה. אם לא נתכנן את החופש ופשוט נזרום נמצא את עצמנו בכאוס רציני. אם זה לא מפריע לכם זה ממש בסדר, אבל אם אתם זקוקים לשגרה (סוד קטן: הילדים מאוד זקוקים לזה!) חשוב לנסות ולשמור עליה. כמובן שזו לא תהיה שגרה נוקשה כמו בשאר השנה אלא מעין מסגרת שבה הדברים יהיו ברורים וצפויים. הורידו בחינם את הלוחופש - לוח התכנון הקיצי והמתוק שהכנתי במיוחד בשבילכם (יש שם שני עיצובים שונים שהילדים יוכלו לבחור ביניהם, או שלוח אחד יהיה ליולי ואחד לאוגוסט. איך שבא לכם), תלו אותו במקום בולט בחדר הילדים או במטבח והתחילו לתכנן את החופש.

רק לפני כן... כמה דברים חשובים:

1. אל תשתגעו. אין צורך למלא כל יום ושעה בפעילויות. בחודש יולי הילדים בדרך כלל בקייטנות ולכן גם ככה הימים שלהם די עמוסים, אבל גם באוגוסט לא כדאי להגזים. תסמכו על הילדים שהם יודעים להעסיק את עצמם ותנו להם את העצמאות הזאת. לא כדאי להשתגע גם עם כמות האטרקציות. מעבר לכך שמדובר בהוצאה משמעותית, לפעמים פעילות ביתית או עם חברים יכולה להיות הרבה יותר מהנה, ולא פחות חשוב - מרגיעה. הילדים לא צריכים להיות כל הזמן בווליום גבוה ואפשר למתן קצת את שגעת האטרקציות הפושה במדינתנו דווקא בחודשי הקיץ הלוהטים (ממתי נהיה כיף כל כך לעמוד לפחות חצי שעה בתור צפוף ולח כדי לנסוע חצי דקה ברכבת הרים?).

2. גם בתכנון הפעילויות אפשר ליצור שגרה. אפשר למשל לייחד כל יום לסוג פעילות שונה. אצלנו החלטנו שזה יהיה כך: יום ראשון - יצירה, יום שני - בישול ואפייה, יום שלישי - יציאה, יום רביעי - משחק, יום חמישי - ספורט, ואת סוף השבוע אנחנו משאירים פתוח להצעות. אפשר להחליט שכל שבוע יהיה בנושא מסוים (צבעים, ארצות, ספרים וכדומה), או לתכנן פעילות ממושכת שבכל יום בשבוע ממלאים חלק אחר ממנה ובסוף השבוע נהנים מהתוצר. מומלץ להחליט על סדר יום קבוע או לקבוע כלל שהפעילות מתחילה רק לאחר מילוי מטלות מסוימות כמו סידור המיטה או פינוי השולחן לאחר ארוחת הבוקר.

3. שתפו את הילדים. שבו יחד איתם ונסו לתכנן יחד כיצד למלא את הלוח בפעילויות. אתם תתפלאו כמה הם יעזרו לכם וכמה ההצעות שלהם יהיו יצירתיות. כשהילדים ירגישו שהם חלק מהעניין הם יהיו הרבה יותר מעורבים ויחושו שהם לוקחים אחריות. הם יעזרו לכם לארגן את הפעילויות ולא תצטרכו לשמש כבדרנים שמכרכרים סביבם, אלא תוכלו ליהנות כולכם יחד. נשמע כיף, לא?

4. נסו ליהנות מכל העסק הזה. נכון שממש אין לכם ראש כרגע והחודשיים האלה נראים כמו תקופה שאתם רק רוצים שתהיה מאחוריכם, ובכל זאת יש כאן הזדמנות לבלות קצת יותר זמן עם הילדים, לדבר איתם ולהתעניין בהם. קחו חלק בפעילויות ואל תצפו שהם ישבו ויעבדו לבד כי זה יסתיים תוך חמש דקות והם ישובו לומר שמשעמם להם. לעומת זאת, אם תשבו יחד איתם, זה יגרום לכל פעילות להתארך הרבה יותר ולהוות זמן איכות משותף וחווייתי. גם מצאתם סידור שבו מישהו אחר ישמור עליהם, נסו בכל זאת להכניס שעה ביום רק שלכם ושלהם. זה אמנם דורש מאמץ והתארגנות, אבל תופתעו לראות שזה גם ממלא את המצברים.

לחצו על התמונה להורדת הקובץ להדפסה

אז טוב שיש תכנון לחודשיים הקרובים, אבל כדאי שגם מהלך היום יהיה ברור לילדים. בחופש הגדול קל מאוד להישאר כל היום בפיג'מה, לדלג על צחצוח שיניים או להשאיר את החדר מבולגן. מומלץ לנהל סדר קבוע של משימות בוקר שלא מוותרים עליהם. הדפיסו את ה"בוקר טוב צ'ק-ליסט" והתלו אותו ליד מיטת הילדים או בחדר האמבטיה. תוכלו לקבוע יחד עם הילדים שלפני שממלאים את כל הרשימה לא מתחילים בפעילות כלשהי כולל צפייה בטלוויזיה או משחק במחשב. כשהילדים יהיו נקיים, לבושים ושבעים הם יהיו הרבה יותר חיוניים ויציקו לכם פחות. בנוסף, לא תצטרכו לבזבז זמן נוסף על התארגנות אם תרצו לצאת מהבית בהמשך היום.

לחצו על התמונה להורדת הקובץ להדפסה

ועכשיו כשאתם מסודרים מבחינת הזמנים, תארגנו לעצמכם גם גיבוי של פעילויות לשעת הצורך. איך? פשוט מאוד - צנצנת הפעילויות! קחו צנצנת ריקה, הדפיסו את התווית לצנצנת ואת פתקי הפעילות (המון המון רעיונות!), הכניסו את הפתקים לקופסה (אתם יכולים לסנן את הפעילויות שפחות מתאימות לכם או לילדיכם) והציבו אותה במקום מרכזי. כך, בכל פעם שלילדים יהיה משמעמם, תפנו אותם אל הצנצנת והם כבר יסתדרו לבד. לפעמים הם יזדקקו לעזרתכם כדי לבצע את הפעילות, אבל לפחות לא תצטרכו לשבור את הראש כדי לחשוב איך לשעשע אותם.

לחצו על התמונה להורדת הקובץ להדפסה

יופי! עכשיו אנו מוכנים. אבל רגע, חכו! זה עוד לא הכול.

בהמשך החופש, תעלה כאן בכל יום (בימים א-ה) רעיון מהמם לפעילות שכל מה שתצטרכו בשבילה זה מדפסת וקצת ציוד וחומרים זמינים שיש בכל בית.

רוצים לקבל עדכונים שווים במייל? הירשמו כמנויים לבלוג ולא תפספסו כלום.

קיץ נפלא שיהיה!

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page